Sıkça Sorulan Sorular | Genetik Kanser Testi - Caris Molecular Intelligence

İlaçlar herkeste aynı etkileri göstermezler ve kanser tedavisinde çoğunlukla standart tedaviler uygulanmaktadır. Kanser genetik bir hastalıktır ve aynı kanser türleri bile genetik değişiklikler ile birbirinden farklıdır. Bu durumda uygulanan standart tedavi sizin için doğru tedavi olmayabilir. Size daha etkili tedaviyi verebilmek için doğru seçeneğin bulunması, tedavinizin de kanserin özelliklerine göre size özel olması gerekir ve kişiselleştirilmiş tedavi planları tedavi yanıtını arttırır. Moleküler Tümör Profilleme, çok üst düzey teknoloji ile farklı platformlarda hassas yöntemler ile kanserin genetik yapısını inceler. Kanserin ilerlemesinde ve gelişmesinde rol alan biyomarkerları genetik olarak tespit eder ve bu veriler doğrultusunda tedavi seçeneklerini belirleyerek tedavi planınızı kişiselleştirilmesine yardımcı olur.
Caris Molecular Intelligence (CMI), dünyanın en çok tercih edilen tümör profilleme hizmetlerinden biridir. Kanserin genetik yapısını çok ayrıntılı yöntemlerle inceler ve tespit edilen genetik değişiklikler doğrultusunda tedavinizde yararlı olabilecek ve olamayacak ilaçları belirleyerek doktorunuza tedavinizin kişiselleştirilmesi konusunda yardımcı olur.
CMI, doktorunuzun sizin için en uygun tedaviyi seçmesine ve tedavinizin size özel olmasına yardımcı olur. Kişisel moleküler tümör profiliniz tümörünüze spesifik kanser biyomarkerlarını ve hedefleri tespit eder. Daha sonra bu sonuçlar, faydalı olacak ve olmayacak tedavilerle ilişkilendirilir. CMI sayesinde, kanserle ilişkili olarak yayınlanmış en güçlü ve en uygun klinik çalışmaların kapsamlı bir incelemesi yapılarak biyomarkerlar tedavilerle eşleştirilir. Bu bilgiler, tedaviye daha iyi yanıt vermeniz için doktorunuz tarafından tedavinizi kişiselleştirmek amacıyla kullanılır. Böylece doktorunuz başarılı olma olasılığı daha yüksek olan bir tedavi planı önerebilir.
Caris Molecular Intelligence (CMI), tümörünüzün cerrahi işlem ile çıkarılması sırasında alınan doku veya biyopsi yapılarak tümörden alınan doku ile gerçekleştirilmektedir. Tümörünüzün yapısı zaman içinde değişikliğe uğrayabilir, dolayısıyla doktorunuz daha yakın zamanda alınmış bir doku örneğini isteyebilir.
Caris Molecular Intelligence (CMI) testleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde Phoenix, Arizona’da bulunan laboratuvarlarımızda çalışılmaktadır. En gelişmiş ve en yüksek teknolojiye sahip bu laboratuvar en yüksek kalite standartlarının tümüne sahiptir (CLIA, CAP, ISO 15189 : 2012 belgesi ve New York Eyalet Sertifikası)
CMI Raporu, dokular laboratuvara ulaştıktan sonra ve herhangi bir doku yetersizliği söz konusu değilse yaklaşık 14 iş günü içerisinde size ve doktorunuza ulaştırılır.
Dokular laboratuvara ulaştığında bir ön değerlendirme yapılır. Dokular yetersizse testlere başlanmadan haber verilir ve mümkünse yeni doku gönderilmesi talep edilir. Eğer yeni doku almak mümkün değilse çalışılabilecek testler belirtilir ve seçim yapılması istenir. Bu durumda doktorunuz ve sizinle iletişime geçerek karar verilir.
Hayır, dokularınızın yetersiz gelmesi veya doku kalitesindeki düşüklük sebebiyle yeni doku gönderilmesi gerekiyorsa yeni işlemle alınmış yeni doku için sizden herhangi bir ilave ücret talep edilmez.
Evet, testler limitli olarak çalışılmışsa sadece çalışılabilen testlerin ücreti alınır ve kalan ücret iade edilir. Eğer testlerin hiçbiri çalışılamamışsa küçük bir kesinti yapılarak (gönderim ve kullanılan az miktardaki laboratuvar malzemeleri için) ücretin tamamı iade edilir.
Bütün testler tamamlandığında ve rapor oluşturulduğunda size ve doktorunuza sunulmadan önce patologlarımız, moleküler biyologlarımız ve genetik uzmanlarımız tarafından incelenir. Sonrasında ise doktorunuza ve size e-posta ile gönderilir.